Razvoj školskog i inkluzivnog volontiranja

U okviru dvogodišnjeg programa “Volonterski centar Vukovar” i projekta „Moja inkluzivna zajednica“, a koji su dio programa razvoja volonterstva PRONI Centra za socijalno podučavanje, u ponedjeljak i utorak 23. i 24. listopada 2023. u prostorima Srednje strukovne škole Marko Babić, kao partnerske organizacije, održana je dvodnevna edukacija pod nazivom „Školsko volontiranje“.

Na edukaciji su sudjelovali djelatnici iz OŠ Bršadin, OŠ Stjepana Cvrkovića Stari Mikanovci, OŠ Josipa Matoša Vukovar te Srednje strukovne škole Marko Babić.

Ova edukacija namijenjena je djelatnicima odgojno-obrazovnih ustanova s područja Vukovarsko-srijemske županije u svrhu osposobljavanja i unaprjeđenja kapacitete istih za uloge školskih koordinatora volontera, odnosno kroz teorijsko i praktično iskustvo omogućiti im stjecanje znanja i vještina u području razvoja školskih volonterskih klubova u njihovim školama i odgoja za volontiranje među učenicima, ali i razvoja inkluzivnog volontiranja među u istima.

Inače, ove obrazovne aktivnosti samo su dio dvogodišnjeg programa „Volonterski centar Vukovar“ kojeg financijski podupire Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike te projekta „Moja inkluzivna zajednica“, financiranog sredstvima Vukovarsko-srijemske županije.

Volonterski centar Vukovar

Naziv projekta: Volonterski centar Vukovar

Nadležnost: Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike

Nositelj projekta: PRONI centar za socijalno podučavanje

Partneri:

• Srednja strukovna škola Marko Babić
  • Osnovna škola Stjepana Cvrkovića Stari Mikanovci
  • Osnovna škola Bršadin
  • Grad Vukovar
  • Općina Stari Mikanovci
  • Općina Trpinja
  • Hrvatski zavod za socijalni rad, područni ured Vukovar

Trajanje projekta: 24 mjeseca

Vrijeme početka projekta: 5. siječnja 2023.

Vrijeme završetka projekta: 30. travnja 2025.

Program je usmjeren na izravan rad s općom populacijom učenika, mladih, građana i volontera te udruga i ustanova, a posebice odgojno-obrazovnih, u svojstvu organizatora volontiranja i razvoja školskog, inkluzivnog i kriznog volontiranja. U svrhu postizanja specifičnih ciljeva programa, ali i u svrhu ispunjavanja općeg i posebnih ciljeva Poziva, isti se provodi kroz 10 grupa aktivnosti kako slijedi: ​

• Promotivna kampanja o volonterstvu
  • Istraživanje o volonterstvu
  • Obrazovne aktivnosti za volontere 'Biti volonter'
  • Obrazovne aktivnosti za organizatore volontiranja i koordinatore volontera 'Uvod u menadžment volontera' i 'Vrednovanje volontera'
  • Razvoj školskog volonterstva
  • Razvoj inkluzivnog volontiranja
  • Organizacija volonterske pomoći u učenju
  • Krizno volontiranje
  • Razmjena informacija o ponudi i potražnji volonterskog rada te drugih relevantnih informacija za volontere i organizatore volontiranja
  • Razvoj kvalitete rada i osiguravanje redovitih usluga korisnicima Volonterskog centra Vukovara

1. Podignuti razinu prepoznatljivosti uloge i značaja djelovanja Volonterskog centra Vukovar u razvoju zajednice i volonterstva, razvoju školskog, inkluzivnog i kriznog volontiranja te dobrobiti vrijednosti i značaju istoga.
  2. Razviti smjernice rada te razviti prilagođene usluge za volontere i organizatore volontiranja temeljene na analizi provedenog istraživanja s najmanje 200 građana Vukovarsko-srijemske županije.
  3. Podignuti razinu informiranosti i znanja kod najmanje 135 volontera.
  4. Podignuti razinu znanja i vještina u području volonterskog menadžmenta te unaprijediti praksu vrednovanja volontiranja i priznavanja stečenih kompetencija volontiranjem kod najmanje 10 organizatora volontiranja.
  5. Podignuti razinu znanja i vještina u području školskog volontiranja kod najmanje 6 odgojno-obrazovnih djelatnika, uspostaviti i staviti u funkciju najmanje 2 nova školska volonterska kluba i razviti program rada istih.
  6. Podignuti razinu uključenosti odgojno-obrazovnih ustanova u jačanje odgoja za volontiranje i razviti volonterstvo te razinu vidljivosti i značaj funkcioniranja školskih volonterskih klubova u lokalnim zajednicama kroz provedbu najmanje 6 školskih volonterskih aktivnosti kroz djelovanje 3 školska volonterska kluba s najmanje 45 učenika.
  7. Uspostaviti program inkluzivnog volontiranja te iste provesti u najmanje 6 volonterskih aktivnosti u lokalnim zajednicama na kojima je sudjelovalo najmanje 60 volontera.
  8. Uspostaviti redoviti program pružanja potpore učenicima u učenju socijalno i materijalno ugroženih obitelji s 3 partnerske škole temeljene na vršnjačkoj pomoći kapacitiranih članova školskih volonterskih klubova i drugih volontera.
  9. Uspostaviti organizirani sustav koordiniranja i upućivanja volontera za krizno volontiranje na području grada Vukovara u kojemu sudjeluje najmanje 10 volontera.
  10. Podignuti razinu informiranosti i uključenosti volontera, građana, u volonterske programe organizatora volontiranja te povećati broj evidentiranih volontera u bazi podataka za najmanje 20 novih volontera i 5 organizatora.
  11. Podignuti razinu kvalitete rada Volonterskog centra Vukovar te osigurati jednostavnije servisiranje volontera, organizatora i koordinatora volontera.

Koordinator:

« Travanj 2024 »