Coco u Vukovaru

Za program Rukasak (pun) kulture kazalište Hotel Bulić je u Srednjoj strukovnoj školi Marko Babić u Vukovaru održalo5. prosinca 2023. godine dramsku radionicu na temu Gluma i pokret u suvremenom kazalištu na kojoj je sudjelovalo 14 učenika.
Program je bio baziran na tekstu Coco, Bernard Marie Koltesa koji se bavi odnosom ikone francuske mode Coco Chanel i njezine sluškinje Consuelo. Tekst istražuje različite psihološke razine neobičnog odnosa.

Nakon predstavljanja sudionika Senka Bulić je učenike upoznala s temom teksta koji su obrađivali. Učenici su pojedinačno čitali tekst kao prvi zajednički korak redatelja i glumaca u stvaralačkom procesu. U razgovoru s učenicima govorilo se o značenjima, metaforama koje su bitne u stvaranju načina pristupanja tekstu. Učenici su u glumačkim vježbama isprobali različite načine govora odabrane rečenice i pokreta. Vježbe su započinjale pojedinačnim demonstracijama učenika, nastavljale se u parovima, a završavale u zajedničkom skupnom prizoru.

Voditelj radionice pokreta Jure Radnić demonstrirao je nekoliko vježbi kroz pokrete 4 skupine životinja: kopitari, ptice, glodavci i ribe kratko tumačeći njihove osobine preko tijela. Vježba je bila izuzetno zabavna i poticajna za oslobađanje tijela i podizanje koncentracije i radne energije u skupini.

Radionica je izuzetno uspješno realizirana pogotovo zbog činjenice da se radi o učenicima koji u srednjoškolskom programu nemaju zastupljen dramski odgoj.

Povijest Cirkusa

U petak, 7. listopada 2022. godine, amfiteatar naše škole je bio pozornica predstave na temu Povijest Cirkusa i radionica u okviru projekta Ruksak (pun) kulture.

Edukativnu predstavu i radionice održali su članovi udruge koja se bavi cirkuskim vještinama i edukacijama, Cirkorama. Cirkorama je kolektiv koji se bavi promicanjem cirkuske umjetnosti kroz edukacije, predstave, performanse, ulične akcije i različita događanja.

Učenici i nastavnici naše škole su kroz umjetnost saznali o povijesti cirkusa, njegovom razvoju i napredovanju u svijetu.

Ruksak (pun) kulture

Ministarstvo kulture i medija odabralo je našu školu za sudjelovanje u projektu Ruksak (pun) kulture.

Osmišljen kao nacionalni dopunski program podrške kurikulumu u osnovnim i srednjim školama, Ruksak (pun) kulture, vezan je uz umjetnost i kulturu, a u hrvatskim ga školama provode stručnjaci (književnici, likovni, kazališni, glazbeni i plesni umjetnici).

Provođenjem programa želi se omogućiti dostupnost, približavanje umjetnosti i kulture djeci i mladima, poduprijeti razvijanje njihove estetske kulture, općenito senzibilizirati djecu i mlade za područje umjetnosti i kulture.

« Travanj 2024 »