DONAU ONLINE

Autor: Mihaela Hutz, 17. 12. 2011.

U perioda od 17.10.2011. do 10.12.2011. učenici naše škole u suradnji sa prof Mihaelom Hutz učestvovali su u projektu
Donau Online.

Europska unija razvila je strategiju za prostor uz Dunav „Strategie der Europäischen Union für den Donauraum“  u okviru koje je organiziran i ovaj projekt.

Projekt „Donau-Online 2011“   organizirali su:

-          Ministarstvo za kulturu, mlade i sport (Baden-Württemberg)

-          Državna centrala za političke tečajeve (Baden-Württemberg)

-         Europski centar Baden-Württemberg, Institut i akademija za europska pitanja.

Rad učenica i učenika na ovom projektu  trebao bi doprinijeti zbližavanju i povezivanju škola iz podunavskih zemalja, a zatim i zasnivanju trajnih partnerskih odnosa među školama sudionicama. Osim toga cilj je također podići kvalitetu nastave uporabom modernih elektronskih medija koji su učenicima u današnje vrijeme zanimljiviji nego dosadašnje metode učenja, a kroz komunikaciju s učenicima koja se odvija na njemačkom jeziku obogatiti će svoj rječnik iz njemačkog jezika i osloboditi se „straha od greški“.

U radu na projektu sudjelovala su 43 razreda iz Savezne Republike Njemačke (Baden-Württemberga  i Bavarske), Austrije, Slovačke, Češke, Mađarske, Slovenije, Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine, Rumunjske i Bugarske. Radno okruženje organizirano je u Moodle-u, u kojemu je svaka radna skupina imala svoj Chat i radni prostor za obradu podataka, a dozvoljeni su bili i ostali oblici komunikacije.

Organizatori su na početnom seminaru za nastavnike, koji je održan od 28.09.2011 do 01.10.2011., sve razrede sudionike podijelili u radne skupine od po tri razreda, tako da je 2.a razred iz naše škole bio u skupini sa Nagykállói Középiskola Korányi Frigyes Gimnázium (iz Mađarske iz grada Nagykalloi) i  Eugen-Bolz Gymnaisum (iz Njemačke iz Rottenburga).

Zadatak učenica i učenika iz 2.a razreda bio je upoznati se s ostalim članovima iz svoje radne skupine, predstaviti grad Vukovar i život na Dunavu, te Republiku Hrvatsku. Tijekom  izrade prezentacija za zadane teme učenice su u „razgovorima“ tj. putem elektronskih medija komunicirale sa svojim vršnjacima iz Mađarske i Njemačke i odgovarale na njihova pitanja o Vukovaru, o životu uz dunav i Republici Hrvatskoj. Isto su tako i one imale priliku pitati sve što ih zanima o Rottenburgu, Njemačkoj, Nagykallo i Mađarskoj.

Sve prezentacije koje su poslane do 10.12.2011. dostupne su učenicima sudionicima  unutar zajedničkog prostora za spremanje prezentacija:

·         Datenbank für die Abschluss-Präsentationen

·        Datenbank für die Präsentationen

Organizatori su tijekom realizacije projekta za sve sudionike najavili mogućnost sudjelovanja u ljetnom kampu na Dunavu  i to po izboru samih učenika u Sofiji, Ulmu ili Baji.  Stoga se očekuje da će učenice iz 2.a razreda,  koje su sudjelovale u izradi prezentacija: Ivona Ostrun, Hajdi Hajdu, Anna Brčić, Ena Abramović i Martina Offenbeher biti pozvane putem e-Maila i u jednom od navedenih Kampova još više unaprijediti svoje znanje njemačkog jezika.

Čestitke učenicama koje su uspješno sudjelovale upućuje

prof. Mihaela Hutz