Pripreme za nadolazeću sezonu

Autor: Dean Cikovac, 28. 3. 2018.

Radionica održana 16.03.2018. u školskoj knjižnici  Strukovne škole Vukovar . Korelacija predmeta: ugostiteljsko posluživanje i  strani  jezici ( talijanski jezik).

Sudjelovali su učenici 3. c razreda zanimanja konobar i 4. a razreda zanimanja hotelijersko turistički komercijalist.

Cilj: osposobiti  učenike za prihvat gosta na što više stranih jezika.

Pripreme za nadolazeću sezonu osmišljene su kao niz radionica tijekom kojih bismo pomogli učenicima da što  bolje uvježbaju svoj nastup pred gostima i to na što više stranih jezika jer oni su budući promotori  svoje domovine. Oni  će čim se zaposle u ugostiteljstvu  svakodnevno  biti u kontaktu s gostima, odnosno u prilici da nešto dobro kažu o piću, jelu, kulturi, znanosti i svemu što požele…  Kako u našu  lijepu domovinu posjetitelji  dolaze sa svih strana svijeta,  dobro je da se učenici  već u školi upoznaju sa što više stranih jezika.

Ovu  radionicu je vodila nastavnica skupine predmeta iz turizma i ugostiteljstva  Dragana Samardžija,  u  suradnji sa strukovnim učiteljem   Tomislavom  Ketelešom.

U uvodnom dijelu spomenula je neke tipične situacije iz svoga osobnog  iskustva, a zatim sve nas prisutne poučila kako se izgovaraju brojevi  na talijanskom jeziku. U završnom dijelu smo uz pomoć priručnika „Talijanski  u restoranu“, koje nam je iz  izdavačke kuće HoReBa, Pula naručila prof. Ljilja Bardić, igrali uloge konobara i gosta. Priručnici su vrlo praktični,  jer  je  razgovor  konobara s gostom najprije ispisan na hrvatskom  jeziku, a prijevod  istog  na talijanski  odmah desno  pored  toga.  Prof. Dragana Samardžija  nam je izabrala samo neke rečenice iz priručnika, a spremno su joj pri tome  pomogli  i  učenici koji već imaju iskustva u sezonskom radu i  posluživanju gosta na talijanskom jeziku ili su prisustvovali nekom tečaju za učenje talijanskog jezika (Mladen Ivančić  3. c razred konobar). Za  posebno dobru suradnju i osobni doprinos  kvaliteti  naše radionice  organizatori se posebno  zahvaljuju  učenici Mateji Blažek (4.a razred hotelijersko turistički tehničar).

Svi  učenici su sa zanimanjem sudjelovali u ovoj radionici, a organizatori:  Ljilja Bardić, prof. hrvatskog jezika i književnosti i knjižničarstva  i  Mihaela Hutz, prof. povijesti    i   njemačkog jezika i književnosti  su  učenicima  ponudili  odnosno najavili  održavanje nove radionice  koja bi  opet  bila u skladu s njihovim potrebama i željama.

Zahvaljujemo svim sudionicima!