KREATIVNO UČENJE ENGLESKOG I FRANCUSKOG JEZIKA S IZVORNIM GOVORNICIMA

Autor: Milina Žabka, 7. 7. 2016.

Poznato je da članovi Mirovne grupe mladih „Dunav“ u suradnji s volonterima iz inozemstva, na vrlo kreativan i zanimljiv način, organiziraju tematski raznolike kreativne radionice, filmske večeri, radionice crtanja i glazbene produkcije kao i tečajeve stranih jezika.

U cilju upoznavanja, razvijanja osjećaja za multikulturalnost i dinamike u učenju stranih jezika, potaknuli smo suradnju s Mirovnom grupom mladih „Dunav“.

Učenici naše škole imali su priliku raditi s volonterima iz engleskog  i francuskog govornog područja okupljenima oko ove grupe.

Uz didaktičke igre, dinamiku, smijeh i pozitivno okruženje, učenici nisu samo  usvojili i primijenili nove sadržaje, nego su mogli razmijeniti iskustva o volontiranju te dobiti korisne informacije o postupku i mogućnostima volontiranja u inozemstvu.

Nastavnici obuhvaćeni ovom suradnjom ističu obostrano zadovoljstvo;  volontera – jer su se neki od njih po prvi put okušali u radu s učenicima, te učenika – jer su imali priliku izaći iz „klasičnog“ okvira učenja stranih jezika u redovitoj nastavi.

Tome zadovoljstvu svjedoče i neki od komentara učenika:

„Bilo je jako zanimljivo i zabavno učiti s volonterima koji ne znaju naš jezik, jer smo morali upotrebljavati strani jezik. Bilo je poučno i stvarno zanimljivo!“

„Rad s volonterima je bio koristan i poučan za daljnje učenje francuskog jezika.“

„Smatram da je to dobro za učenike, i zanimljivo. Kroz zabavu učimo!“

„Mislim da smo se dobro zabavili i naučili dosta toga o ljudima koji nisu iz Vukovara i vidjeli koliko je teško sporazumijevati se sa strancima.“

Na kraju nam ostaje vjerovati da će neki od učenika, zahvaljujući ovom iskustvu i stečenoj motivaciji, proširiti svoje svjetonazore i životno iskustvo, poučavajući naš jezik i našu kulturu volontirajući u nekoj od zemalja članica Europske Unije.