Posjet Visoke škole Jόzsefa Eὅtvὅša iz Baje

Autor: Jasna Jocković, 3. 12. 2015.

25. studeni 2015. godine posjetila nas je Visoka škola Jόzsefa Eὅtvὅša iz Baje. Studenti razredne nastave i predškolskog odgoja: Leila Lowescher, Leonora Lowescher, Natalia Ronai, Peter Balazs, Balazs Mattorich i Alisa Iljazović, u pratnji dviju profesorica s Odsjeka za hrvatski jezik: prof.Marice Kanižaj i prof. Zorice Jurčević, nakon terenske nastave i obilaska Vukovara, bili su gosti naše škole.

Poslije svečanog ručka u školskom restoranu Akademac kojim su koordinirali Tomislav Keteleš i Zoran Jurišić, obilaska školskih praktikuma pod vodstvom profesora Željka Mikulića, studenti su nazočili nastavi Hrvatskoga jezika u 1. a razredu, zanimanja hotelijersko-turistički tehničar.

Ogledni sat o Pričama iz Vukovara Siniše Glavaševića imao je nekoliko odgojnih, obrazovnih i funkcionalnih zadataka: potaknuti interes za istraživanje slavonskog teksta hrvatske književnosti, vukovarskog ratnog novinarstva i zavičajne povijesti te važnosti zavičajne povijesti u očuvanju nacionalnog identiteta, usvajanja novih pojmova u kontekstu diskurzivnih književnih vrsta, proturatne književnosti  i altruizma. Integracija je ostvarena u interpretaciji književnog teksta i jezične analize, a korelacija kroz povezivanje nastavnih sadržaja Hrvatskoga jezika i Povijesti. Nakon analize književnih predložaka i uočavanja lirskih i epskih elemenata, učenici i studenti poslušali su ratno izvješće iz 16. listopada 1991. godine, Siniše Glavaševića. U sklopu ove diskurzivne vrste podsjetili smo se obilježja vijesti i izvješća, pojmova poput cenzure i slobode medija te događaja vezanih za Domovinski rat kao i važnu ulogu Vukovara u istome.

Nakon oglednog sata, učenici i studenti zajedno su izradili plakat o Siniši Glavaševiću, ali i vukovarskim ratnim izvjestiteljima poput J. Esterajhera, Z. i B. Polovine, A. Mirković, V. Vuković i dr. Učenici 1. a razreda podijelili su, potom, studentima vlastoručno izrađene bookmarkere u obliku Vodotornja ispisane Glavaševićevim mislima o gradu, ljubavi, roditeljima i djetinjstvu.  Profesorica Zorica Jurčević, jedna od začetnica ove suradnje, predložila je sljedeći susret u Baji na koji su pozvani i učenici 1. a razreda, čime se završio formalni dio ovoga lijepoga susreta.

Katarina Dinješ Gros, prof.