DANI FRANKOFONIJE U NAŠOJ ŠKOLI

Autor: Nevena Varga, 8. 4. 2021.

Ožujak je mjesec frankofonije, mjesec
  svih  koji govore ili se koriste francuskim
   jezikom, a   budući da naša škola pruža
   mogućnost učenja  ovog jezika, učenici
   su u suradnji s   profesoricama obilježili
   dane frankofonije na  svoj način.

Učenici 4.a razreda su se upoznali s
   „Čudesnom sudbinom Amélie Poulain” i
   njenom potragom za srećom koja se
   isprepliće s univerzalnim stajalištem da
   sreća pojedinca ovisi o sreći drugih ljudi koji       se nalaze oko njega.

Kako su učenici 3.b razreda  na zabavan način pripremili palačinke i cijeli proces objasnili na francuskom jeziku pogledajte u prilogu.

Kao što je poznato, francuski jezik je rasprostranjen na svih pet kontinenata.
Osim u Francuskoj, gdje je materinji jezik, francuskim jezikom se govori i u Švicarskoj, Belgiji, Luksemburgu, Monaku...
U Americi to je govorni i materinji jezik u Kanadi, poglavito u regiji Québec.
Francuski se govori u francuskim prekomorskim departmanima (Réunion, Martinique, Guadaloupe, Taïti…), kao i na afričkom kontinentu gdje, uglavnom, uživa status službenog ili drugog jezika (Tunisie, Algérie, Maroc, Sénégal, Côte d’Ivoire / Obala bjelokosti…)

Prema posljednjim podatcima francuskim jezikom govori više od 300 milijuna ljudi.

S obzirom na sve ove podatke, francuski zaista spada u svjetske jezike, no ne smijemo zaboraviti ni njegov značaj kao jezika diplomacije i službenog jezika Europske Unije.

Upravo je stoga znanje francuskog jezika vrlo poželjno te otvara mnoge mogućnosti u današnjem svijetu.

Ožujak je mjesec frankofonije, mjesec svih koji govore ili se koriste francuskim jezikom, a budući da naša škola pruža mogućnost učenja ovog jezika, učenici su u suradnji s profesoricama obilježili dane frankofonije na svoj način.

Naši učenici iz 3. b razreda zanimanja kuhar-slastičar, Mateja Beck i Marijan Čolaković su uz pomoć profesorice Miline Ž. Širka pokazali kako se na zabavan način pripremaju palačinke i cijeli proces objasnili na francuskom jeziku.

Njihovu profesionalnost i domišljatost možete vidjeti u videu za čiju je izradu zaslužan Danijel Lukšić, učenik 4.a razreda smjera turističko-hotelijerski komercijalist.

Milina Žapka Širka

2.12. u 12:20 sjednica Nastavničkog vijeća