MEĐUNARODNI DAN TOLERANCIJE

Autor: Nevena Varga, 21. 11. 2020.

Međunarodni dan tolerancije se svake godine obilježava 16. studenoga. Tolerancija podrazumijeva poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje različitosti u svjetskim kulturama kao i forme izražavanja, volju i težnju prihvaćanja i uvažavanja različitosti, neovisno o političkom uvjerenju, vjerskim, dobnim, rasnim ili spolnim razlikama.
O ove godine Međunarodni dan tolerancije obilježit ćemo u našoj školi radionicama.

"Projekt obilježavanja Dana tolerancije 2020. godine proveo sam u 2. i 4. razredima. Prva faza uključivala je dvije aktivnosti - anonimnu anketu s 20 pitanja višestrukog izbora na temu tolerancije, te pisanje također anonimnih kratkih natuknica ili sastava na temu "Kako učenje stranih jezika može utjecati na razvoj tolerancije". U drugoj fazi izračunati su postotci iz ankete, te su odabrane rečenice iz sastava i napravljena su dva plakata s tim podatcima. Treća i završna faza odvila se na sam dan obilježavanja, 16. studenog. Plakati su izloženi na školskom panou, a s učenicima su se putem PowerPoint prezentacije analizirali podatci, komentirali rezultati i razmjenjivala mišljenja o temi."

Antonio Sklepić, nastavnik engleskog jezika

"Učenici 1.a razreda, smjera turističko-hotelijerski komercijalist su također sudjelovali u obilježavanju Dana tolerancije.

Zahvaljujući svojoj mašti i kreativnosti napravili su video spot na francuskom jeziku pod nazivom Différence – Tolérance (Različitost - Tolerancija) u kojemu su, učeći na zanimljiv način, uspjeli izraziti svoj stav prema toleranciji koja proizilazi iz različitosti i to na FRANCUSKOM jeziku!

Bravo za njih!

Bravo za toleranciju!"

Milina Ž. Širka, nastavnica francuskog jezika

"Sa svim razredima prva aktivnost bila je "Brainstorming" na temu tolerancije, u čemu se sve može očitavati toleranstnost u društvu i uopće da osvijestimo s kojim se izazovima susrećemo. U nekim razredima proveli smo i raspravu (debatu) ili smo gledali kratke filmove npr. o rasizmu ili prihvaćanju različitosti, uključivanju tjelesno onesposobljenih u društvo itd. Najavila sam im izradu plakata nakon što sami promisle o svemu i istraže temu kojom se žele pozabaviti. Zadnja faza i rezultat svega bila je izrada plakata (perfomance - snimka u jednom razredu).

Ovo je 4a/1 HTT. Nacrtali su drvo koje su nazvali "Mir" i napisali su gore u krošnju kako izgleda svijet u kojem vlada mir, koje su sve plodovi toga. Jednako tako, ispisali su riječi koje moramo odbaciti kao lišće koje otpada s tog drveta i baciti u kantu za smeće. Istovremeno, na balone su ispisali neke od tih ključnih pozitivnih i negativnih pojmova. Balone koji su bili ispisani negativnom porukom probušili su kao poruku i želju da to nestane, a balone s pozitivnim porukama pustili u zrak.

Uz snimku su dodali i slike procesa izrade.

U 1d/ 1 - ispisivali su poruku "Volim te" na različim jezicima, kao suštinsku poruku koja sama za sebe dovoljo govori.

3b/1 s obzirom da su kuhari, pokušali smo povezati njihovo zanimanje s pozitivnim porukama. Na papirnate tanjure ispusivali su citate i izreke koje povezuju hranu i prijsteljstvo, mir i toleranciju. ( inspirirani svjetskim projektom Confict café u kojima se okupljaju svi, a pravi se i služi hrana iz država koje su zaraćene pa se putem hrane potiče izmirenje).

1b/1 su crtali zastave raznih zemalja i ispisivali su riječ "tolerancija" na različitim pismima.

3a/1 je smislio su priču o učenici koja dolazi iz Indije. U početku joj se rugaju i ne prihvaćaju je zbog različitosti. Ona ih zatim upoznaje sa svojom zemljom i kulturom kroz knjige i edukaciju. Malo po malo, naše je učenice prihvaćaju. Jedni druge upoznaju sa svojim običajima, plesom, hranom, kulturom.. Postaju prijatelji i uvažavaju različitost koja nas obogaćuje. Kao glavnu poruku izdvoji su citat Helen Keller: "Najviši rezultat obrazovanja je tolerancija".

Priču su ispričali vizualno kroz fotografije u kojima je prikazan čitav tijek napretka i promjena."

Jelena Petković, nastavnica engleskog jezika

"2.a razred je povodom dana Tolerancije izradio poster na kojemu su svi tolerantni bez obzira na različitosti. Glavna poruka je: svi su ljudi isti. Tu činjenicu smo slikovito prikazali tako što smo za izradu naših ljudi na posteru koristili jedan te isti šablon za izrezivanje. A ipak je svatko od nas "šaren" što simbolično prikazuje šareni papir od kojega smo izrezali te "naše ljude". Svatko od prisutnih ljudi koristi se ravnopravno svojim jezikom, a ipak svi zajedno idu istim putem u zajedničku budućnost odnosno prema Suncu koje ovdje simbolično prikazuje pozitivnu energiju koja treba svima biti cilj."

Mihaela Hutz, nastavnica njemačkog jezika

Sa 2.a razredom radionicu je održala nastavnica engleskog jezika Jovana Kovačević.

Radionicu su održale i knjižničarka Jeka Grubić i nastavnica Jovanka Važić sa 1.c/1 razredom.

3.a razred je na satu razrednika s razrednicom Majom Erdeš obradio teme tolerancija i predrasude.

Na satu Njemačkog jezika 3.a/1 je izradio plakat s nastavnicom Mojom Segedi.

Tolerancija stvara dobrosusijedske odnose - to je tema radova učenika iz 4aHTT, 4aHTT/1 i 4 a THK/1. Toleranciju se učimo najprije među svojim prvim, često, ne tako divnim susjedima.

Zvjezdana Spasenović, nastavnica francuskog jezika

2.12. u 12:20 sjednica Nastavničkog vijeća