2023-02-06 12:15:06

Dvije strane digitalnog novčića

I ove godine, 7. veljače, obilježava se Dan sigurnijeg Interneta s ciljem osvješćivanja koje sve rizike i opasnosti donosi upotreba digitalne tehnologije i online stvarnost, te educiranja kako ih izbjeći, a mogućnosti digitalne tehnologije iskoristiti za svoju dobrobit i dobrobit društva u kojem živimo. U prilogu se nalaze materijali koje možete iskoristiti za predavanja ili radionice „Dvije strane digitalnog novčića” i “Sigurno pretraživanje interneta”

Dvije strane digitalnog novčića

I ove godine, 7. veljače, obilježava se Dan sigurnijeg Interneta s ciljem osvješćivanja koje sve rizike i opasnosti donosi upotreba digitalne tehnologije i online stvarnost, te educiranja kako ih izbjeći, a mogućnosti digitalne tehnologije iskoristiti za svoju dobrobit i dobrobit društva u kojem živimo.

Život bez digitalne tehnologije više nije zamisliv. Svi mi svakodnevno koristimo Internet za dolaženje do raznih informacija, koristimo različite usluge koje nam štede vrijeme i novac, te društvene mreže kako bismo ostvarili kontakt s prijateljima i poslovnim partnerima ili pokrenuli neke društvene akcije. Internet nudi nebrojeno mogućnosti, pozitivnih ali i onih negativnih. Generacije koje obrazujemo, od svoje najranije dobi koriste digitalne uređaje i njihove karakteristike i mogućnosti su im dobro poznate i lako savladive. Međutim, ispravno korištenje digitalnim tehnologijama nadilazi tehničke kompetencije potrebne za korištenje digitalnih uređaja. Koliko vremena provodimo na ekranima, kako ga provodimo i koje sadržaje odabiremo pitanje su koje se sve češće postavljaju.  Iskorištavamo li mogućnosti koje tehnologija nudi  za naš pozitivan razvoj?

Velika količina vremena provedena pred ekranima, digitalna ovisnost, ugrožena sigurnost i privatnost samo su neke od tema o kojima je potrebno svakodnevno govoriti, iznova se educirati i educirati mlade. Prevencija je uvijek najbolji način djelovanja, ali je važno znati i kako prepoznati već nastale probleme i što poduzeti da bismo otklonili nastale probleme.

Digitalna ovisnost nije isključivo vezana za količinu vremena koju provodimo na ekranima. Važno je sagledati koje sadržaje koristimo i koristimo li ih za osobni razvoj i dobrobit. Ako se radi o edukativnim sadržajima ili poslu, online suradnji, stvaranju i jačanju društvenih kontakata, ne radi se o ovisnosti. Mladi na internetu provode puno vremena jer tako zadovoljavaju svoje temeljne psihološke potrebe (zabava, pripadanje, moć povezivanje s drugima i sl.). Gdje nastaje problem? U gubitku kontrole, ekscesivnosti, narušavanju drugih odnosa, obveza i ponašanja koja čine sastavni dio našeg života. Mladi često borave na internetu (koriste se društvenim mrežama i igraju videoigre) i dulje nego što su planirali, zbog straha od propuštanja “ključnih događaja” koji se u virtualnom okruženju događaju vrlo brzo i u realnom vremenu. Čimbenici razvoja digitalne ovisnosti mogu biti introvertni, naša osobnost, ponašanje, način na koji doživljavamo i vidimo svijet oko sebe, način nošenja s problemima i sl. ili ekstrovertni kao što su dizajn internetskih stranica i videoigara koje su osmišljene tako da budu izuzetno atraktivne korisnicima i sl.  Osim navedenog, na razvoj ovisnosti utječu i konflikti u okruženju, usamljenost (izoliranost od vršnjaka), stresni događaji i brojni drugi “okidači”.

Kako prepoznati simptome ovisnosti o internetu?

postoji preokupiranost igranjem video igara ili društvenim mrežama (postaje dominantna aktivnost u svakodnevnici) postoje simptomi sustezanja kada se igranje prekida (iritabilnost, anksioznost ili tuga) dolazi do pojave tolerancije (sve duži periodi igranja) pokušaji smanjenja vremena provedeno u igranju su neuspješni postoji gubitak interesa za odnose, treninge, hobije i druge oblike zabava u stvarnom životu prisutno ponavljano ekscesivno igranje unatoč osviještenosti o psihološkim posljedicama laganje o duljini igranja video igara korištenje video igre kako bi se izbjeglo neko negativno raspoloženje ugrožavanje svoje obrazovanje, napredovanje i razvoj

 

Društvene mreže neizostavan su dio naše svakodnevice. Omogućavaju povezanost,  socijalnu uključenost, pronalaženje informacija, građanski angažman, pronalaženje načina za oblikovanje i izražavanje vlastitog identiteta. Međutim, za mlade, još neformirane osobe mogu izazvati niz rizičnih ponašanja i negativnih posljedica. Prekomjerne količina vremena provedenog pred ekranom (eng. Screen time), negativne usporedbe s drugim, razni online izazovi,  straha od propuštanja (eng. FoMo – Fear of Missing out), društvene ljubomore, cyber uhođenja, narušavanja zdravlja i deficita pažnje.

Kako se zaštiti i koga pitati za pomoć?

važno je pokušati smanjiti vrijeme koje provodimo na društvenim mrežama, mrežnim videoigrama trebalo bi iskoristiti slobodno vrijeme u prirodi ili u nekim kreativnim aktivnostima, druženju s obitelji ili prijateljima, umjesto na internetu važno je koristiti internet za unaprjeđenje svakodnevnog života, a ne njime “zamijeniti” vlastite interese, hobije i društvo sat vremena prije spavanja biti offline i zaspati prije ponoći kako bismo se odmorili i bili spremni za sljedeći dan prijedlog je odrediti jedan dan (ili nekoliko dana) u tjednu kada nećemo koristiti računalo/mobitel te vidjeti kako ćemo reagirati u takvim situacijama, kako ćemo se osjećati, koje će nam misli prolaziti kroz glavu i slično potražiti pomoć stručne osobe

O ovim, ali i drugim opasnostima digitalnog svijeta, potrebno je govoriti svakodnevno, jer smo i opasnostima izloženi svakodnevno. Dan sigurnijeg interneta, dan je kada se o ovim problemima govori glasnije i kada se cijeli svijet ujedinjuje da bi razmijenio znanja i iskustva. Ali o ovoj temi potrebno je govoriti cijele godine, na satima razrednika i svih nastavnih predmeta. U prilogu možete pogledati materijale koje možete iskoristiti za predavanja ili radionice „Dvije strane digitalnog novčića” i “Sigurno pretraživanje interneta”. Na državnoj razini,7.2. organiziran je stručni skup pod nazivom „Koja je cijena jednog lajka?“ i kviz za učenike kojem će se moći pristupiti tijekom cijelog dana.

Nevena Varga

 

Izvori:
https://www.medijskapismenost.hr/simptomi-i-posljedice-ovisnosti-o-internetu/
https://www.zzjzdnz.hr/zdravlje/mentalno-zdravlje/1131
https://beween.eu/training-materials/croatian

 

 


Treća srednja škola Vukovar